Sportszertár

Atlétika

A mai értelemben vett atletizálás az ókori görögöknél alakult ki. Az atlétika kifejezés is görög eredetű, az i. e. 8. században, Homérosz műveiben fordul elő először az „athletos” szó, olyan ember megjelölésére, aki nehéz munkát végez, majd később minden olyan versenyzővel kapcsolatban használták, aki valamilyen díjért: „athlon” hivatásszerűen versengett.

A görögök által rendezett versenyeken kezdetben a futás volt a legnépszerűbb versenyszám – sokáig csak stadionfutásban versengtek, majd egyre több számot iktattak be a programba. A vetélkedők elterjedtek az egész birodalomban, és az olimpiai játékok összgörög ünneppé váltak. Az i. e. 776-tól ismertek az olimpiai győztesek, ezért számítják innen az ókori olimpiai játékok kezdeteit. Az atlétika jelentősége és az olimpiai mozgalomban betöltött szerepe megkérdőjelezhetetlen, s emiatt kihagyhatatlan az újkori nyári játékok programjából.

Vívás

A vívás, mint a hadviselés egy formája, szinte egyidős az emberiséggel. Modern, szabályok közé szorított változata a középkor derekán, a lovagi vívásokkal alakult ki. A következő évszázadok alatt a páncélvérteket könnyebb védőfelszerelések és hajlékonyabb pengéjű kardok váltották fel, míg a ma is ismert technikák alapjait Észak-Olaszországban és Spanyolországban rakták le a 16-17. század fordulóján. A vívás az újkori olimpiák kezdete óta (1896) mindig része volt a programnak.

Ökölvívás

Az ökölvívásban két sportoló egy ringben bokszkesztyűvel, kézzel ütéseket visz be. Az ökölvívás már az ókori olimpiákon is a program része volt és a történelem folyamán más-más formátumokban, de megmaradt. A modern ökölvívó sport a 19-20. század fordulóján fejlődött ki, és 1904 óta az olimpiák állandó programjában is megtalálható.

Ritmikus gimnasztika

A ritmikus gimnasztika a tornának egy olyan sportága, ahol a sportolók különböző eszközökkel, mint labda, szalag, karikák vagy buzogány végeznek padlógyakorlatokat. Ez a sportág egyszerre ötvözi a tánc és a torna elemeit, így az erő mellett a mozgékonyság, rugalmasság, ügyesség és a koordinációs képességek is számítanak. A sport előde már a 18. században megjelent, a Nemzetközi Torna Szövetség 1963-ban ismerte el sportként, az olimpiai programba 1984 óta szerepel.

Kajak-Kenu

A kajak-kenu sportnak az olimpiák programjában két fő változata szerepel: a gyorsasági kajak-kenu (canoe sprint), melyet régebben neveztek síkvízi kajak-kenunak is, illetve a szlalom kajak-kenu (canoe slalom), melyet időnként szokás vadvízi kajak-kenunak is nevezni. A gyorsasági kajak-kenu versenyek 200/500/1000 méteres távokon zajlanak. A szlalom kajak-kenu pálya hossza 600 és 800 méter között mozog. A pályán minimum 25, maximum 30 kaput kell elhelyezni, melyeken meghatározott irányból (sodrás irányában vagy azzal ellentétesen) kell áthaladni a versenyzőknek.

A kajak-kenu egyéni, illetve csapathajós vízi sport. A kajakban a versenyző kéttollú lapáttal (evezővel), kétoldalú szimmetrikus ciklikus mozgással vezeti hajóját, menetirányban ülve, lábkormánnyal irányítva, evezve halad a vízen. A kenuban a versenyző egytollú lapáttal, fél térdre ereszkedve, jobb vagy baloldalon, aszimmetrikus körmozgással, menetirányban evezve vezeti hajóját.

Az 1960-as és a korai 1970-es években a kajakok és a kenuk nemes fából, üvegszálas poliészterből és nejlonból készültek. Az 1970-es években vezették be a karbon-kevlár alapú hajókat, melyek már könnyebbek voltak.

Evezés

Az evezés már 1900 óta jelen van az olimpiákon. A női versenyszámokat az 1976-os montreali játékokon vezették be. A kajak-kenuval ellentétben az evezősök a menetiránynak háttal, guruló ülésen ülnek, és a hajó oldalához rögzített forgó szerkezetnek támaszkodva lapátokkal eveznek. Az evezésnél tehát a forgáspont nem a versenyzők vállai vagy kezei, hanem az evezők rögzítési pontjai.

Az evezés szakág szerint lehet váltott evezés (sweep rowing) vagy párevezés (sculling). A párevezésnél a versenyzők mindkét kézben fognak egy-egy lapátot. A váltott evezésnél a versenyzők mindkét kezükkel egy lapátot fognak, és az egyikük jobbra, a másikuk pedig balra evez; a kormányos feladata a hajó irányítása és a csapat összetartása.

A versenyhajók váza eredetileg fából készült, de manapság már kompozit anyagokat használnak. Általában dupla rétegű, szénszállal megerősített műanyag, a rétegek között kötőanyaggal.

Tenisz

A sportág egy 12. századi Észak-franciaországi népi játékból, a jeu de paume-ból fejlődött ki, amelyben a labdát még tenyérrel ütötték. Az ütők a 16. században jelentek meg, majd a tenisz mai értelemben vett formája a 19. századi Angliában alakult ki. Itt tartották az első hivatalos versenyt, amelyet 1874-ben a birminghami Leamington Lawn Tennis Club szervezett. Három évvel később pedig megrendezésre került az első wimbledoni bajnokság, amely azóta is a sportág egyik legjelentősebb Grand Slam tornája. A tenisz elképesztő fejlődésen ment keresztül. A 19. század végén az ütők még fából, a húrok pedig állati bélből készültek, míg manapság már szénszálas anyagból és könnyű fém kompozitból gyártják a keretet, a húrokhoz pedig különféle szintetikus anyagokat használnak, mint a kevlár, a vectran, a zyex, vagy a poliolefin.

Megszakítás