A művészet és a sport közös nyelvén

Megvannak az idei Ezüstgerely Művészeti Pályázat győztesei

Kihirdették az Ezüstgerely Művészeti Pályázat eredményét, amelyet idén a magyar sportirányítás és a művészeti képzés, kutatás meghatározó hazai intézményeinek eddig példa nélküli összefogásával bonyolított le a Nemzeti Sportügynökség Nonprofit Zrt.  Az amatőr és professzionális fotók mellett grafikai alkotásokkal és installációtervekkel is lehetett pályázni. Több száz alkotás érkezett be, hogy bemutassa a közösség erejét a sportban.

Az immár több évtizedes pályázat a magyar sportirányítás kezdeményezésére 2023-tól megújult koncepció keretében várja a sport témavilágát felölelő alkotásokat, megszólítva a kortárs művészeket, támogatva a fiatal alkotókat. 2024-ben szakmai partnerként csatlakoztak ehhez a művészeti képzés és kutatás kulcsintézményei: a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Média és Design Intézete, valamint a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézete.

 „Sport és művészet: egyetemes értékek találkozása”

„A célunk az, hogy minden honfitársunkhoz eljuttassuk a sport üzenetét. A sport és a művészet a magyar egyetemes kultúra része és arra gondoltunk, ha összefognak, akkor azokat is meg tudjuk szólítani, akiket csak a sporton keresztül nem sikerülne” – hangsúlyozta az Ezüstgerely Művészeti Pályázat díjátadó ünnepségén Schmidt Gábor, a Honvédelmi Minisztérium sportigazgatási és fejlesztési ügyekért felelős helyettes államtitkára.

Az idei díjazottak

Képzeljük el azt a pillanatot, amikor a sport nemcsak eredményeket, hanem érzelmeket és történeteket közvetít – mindezt művészeti alkotások formájában, amelyben a sport energiája és a közösség ereje a művészet nyelvén szólal meg.  A pályázat célja, hogy a bemutassa, hogyan hat egymásra a sport és a művészet, illetve, hogy feltárja e két terület rejtett dimenzióit. Az Ezüstgerely Művészeti Pályázat – megszólítva a kortárs művészeket – 2024-ben arra invitálta az alkotókat: mutassák meg, ők hogyan látják a pályázat idei témáját, a közösség erejét a sportban.

A pályaműveket a dr. Schmidt Ádám államtitkár vezette zsűri értékelte, amelyben elismert fotóművészek, grafikusok és képzőművészek foglaltak helyet.

Idén a fotók mellett grafikával és installáció tervekkel is lehetett pályázni, ami nemcsak a résztvevő művészeti ágak körét, hanem a téma ábrázolásának perspektíváját is szélesebbre tárta.

A grafika kategóriában Bencsik Beáta No Limit és Suplicz Gergely They Always Win című alkotásai nyerték a megosztott első helyet. A második helyezett Mezei Tamás Rajzolt láthatatlan, míg a harmadik Karsai Alexandra Örökmozgó című grafikája lett. A zsűri különdíjat ítélt Lebeda Dániel Banality of the Sublime című alkotásának, és dicsérő oklevelet adományozott Mérges M. Dorottya Az összefogás módjai a sportolásban alkotásának.

Az installáció kategóriában Vigh Violetta Szurkolóverseny című konstrukciója győzött. A második helyet Dékán-Deák Csenge Olimpiai Magyar Mantra, a harmadikat Péter Alpár Napszekerek című installációja érdemelte ki. Különdíjas lettOrosz György Kézből kézbe című alkotása.

A professzionális fotó kategóriában a sorozatok domináltak. Az első Fekete Ákos Falusi hoki Hargita megyében, a második O. Jakócs Péter Rajongás, a harmadik pedig Csürke Máté A vonal mellett című alkotása lett. Különdíjat két fotó, Tóth Zsombor A Spanyol győzelem pillanata és Kovács Attila Ad astra per aspera című képei kaptak. Ezen kívül Szajki Bálint A kard útja című sorozata és Sánta István Csaba Slow című alkotása dicsérő oklevélben részesült.

Az amatőr fotók kategóriájában Csillag Péter műveit ítélte a legjobbnak a zsűri. Az első helyet a Mi kis falunk, a másodikat Összetartozunk című képe nyerte. A harmadik Szabó Balázs Streetball felülnézetből című képe lett. Különdíjat kapott Kerti Adrienn 525 Cup Streetball Fesztivál Zsákolóverseny győztese című képe, míg Szabó Csaba dicsérő oklevelet kapott Légtorna edzés című fotójáért.

A pályaművek díjazása

Az amatőr fotó kategóriában az első díj 500.000 Ft, a második 350.000 Ft, a harmadik pedig 200.000 Ft. A különdíj 150.000 Ft. A professzionális fotó kategóriában az első díj 1.200.000 Ft, a második 600.000 Ft, míg a harmadik 400.000 Ft. A különdíj összege 300.000 Ft. A grafika és az installáció kategóriákban az első díj 1.200.000 Ft, a második 600.000 Ft, a harmadik pedig 400.000 Ft, a különdíj pedig 300.000 Ft. A Bírálóbizottság által adományozott dicsérő oklevél szakmai elismerés, pénzjutalommal nem jár.

Megszakítás